תפריט הפורומים
  קהילת נישואים >>
  לפורום חתונות
  לפורום נשואים טריים
  מאמרים ברשת
  אינדקס הקהילה
  גלריות הקהילה
  הודעות נבחרות
  הודעות אחרונות
  מועדון נענע


מאמרי קהילה

הריון אחרי גיל 30: עובדות, פילוסופיה ואמת
המיתוס אומר שאת חייבת ללדת את הילד הראשון לפני גיל שלושים, האם זה נכון? דר' חיים קריסי, מומחה לרפואת נשים, פריון ומילדות בכתבה המציגה את כל העובדות.
עם העלייה בתוחלת החיים והשינויים החברתיים והתרבותיים בישראל ובעולם, יותר ויותר נשים מגיעות לידי מימוש עצמי והשגים מיקצועיים ואישיים לפני התחלה של בניית תא משפחתי מסורתי וילודה.
השאלה העיקרית של נשים רבות היא מה הקשר בינן לשעון הביולוגי, האם אכן קיים כזה דבר או שהוא רק בסיפורי הסבתות והאימהות שלוחצות על חתונה וילדים הרבה פעמים כבר מגיל העשרה.
האם זה נכון לאור העובדה שחדשות לבקרים מתוארים הריונות ולידות בבנות 50 ומעלה ועד גיל 67!!!
האם משמעות הדבר שאין שעון ביולוגי? שיש זמן לעד?
או אולי יש מחיר להמתנה? ירידה ביכולת להשיג הריון ולשמור עליו?נתחיל מאי פריון
שיעור האי פריון כלומר קושי בהשגת הריון (ולא עקרות שלמעשה עם הטכנולוגיות העכשויות כמעט ואינה קיימת) באוכלוסיה הוא כ 10%.
כ 40% מהסיבות מקורן באישה, 40% בגבר והשאר בסיבות משולבות או לא ידועות (UNEXPLAINED INFERTILITY).
שעור האי פריון גדל משנות השישים ועד היום, בשנת 1995 אחת מכל 6 נשים דיווחה שהסתייעה ביעוץ מקצועי עקב אי פריון.
כ 2% מההריונות במדינת ישראל מושגים על ידי הפריה חוץ גופית ואחוזים נוספים על ידי טיפולי פריון הכוללים זריקות וכדורים לביוץ והזרעה לאחר השבחת זרע.
מספר הנשים ללא ילדים מעל גיל 35 גדל והולך. המודעות החברתית לאפשרות של טפולי פריון, הזמינות הקלה שלהם יחסית בד בבד עם הרצון למימוש עצמי והשגיות אישית ומיקצועית הם הגורמים העיקרים לכך. כיום אי הפריון לא נתפם כבעייה אישית אלא כמחלה ברת פתרון ללא סטיגמה חברתית.
גיל האישה משפיע על יכולת הפריון!
למעשה הירידה ביכולת הפריון מחמירה מגיל 35 בד בבד עם עליה בהפלות הספונטניות כתוצאה מהפרעות כרומוזומליות של העובר. שעור ההפלות בגיל 30 הוא כ 10% לעומת 34% בגיל 40.
בנוסף מתחילת שנות ה-30 בחיי האישה מתחילות מחלות והפרעות סביבתיות שונות המפחיתות את יכולת הפריון. בעבודה משנות החמישים, לפני קיומן של טכניקות ותרופות פריוניות שעור האי פריון היה כ 10% עד גיל 30, כ 33% עד גיל 40 וכ 90% בגיל 45, בשנים אלו גיל סיום הילודה היה 40 שנה. על פי ספר השיאים של גיניס ההריון הספונטני המאוחר ביותר היה בגיל 57. [
רוב הנשים היולדות היום לאחר טפולי פריון ומעבר לגיל 43-45 נזקקות לתרומת ביצית. מדובר על תהליך בו נשאבת ביצית מתורמת צעירה מגיל 35, הביצית עוברת הפרייה בזרע הבעל של האישה הניתרמת והעובר מוחזר לרחמה של האישה הנתרמת. לרחם בכל גיל אין בעייה לשאת הריון, הבעייה העיקרית היא בביצית כלומר בכניסה להריון עצמו.


בעיות נוספות בהריונות בגיל מאוחר:
חלק מהגורמים הסביבתיים המשפיעים על כניסה להריון מתחיל להתבטא בגיל זה -
שעור דלקות האגן הגורמות להרס החצוצרות ואי פריון על רקע מכני עולה.
שעור מחלות אגניות כגון אנדומטריוזיס שגורמת להידבקויות קשות באגן וחסימה עולה.
יש ירידה ברזרבת הביציות השחלתיות והתגובה השחלתית לגירוי הורמונלי.
בירור האי פריון דורש זמן ומשאבים כלכלים ונפשיים מהזוג עד שינוי מוחלט באורח חייהם ויחסי האישות בינהם.
במסגרת בירור האי פריון מבוצעות בדיקות רבות חלקן פולשניות הכרוכות בסיבוכים עד פגיעה ברחם או בשחלות.


מהי טובת הילד ?
צעירות וצעירים רבים אינם חשים בשלים להורות בגיל צעיר (לרוב צעיר מ 30 שנה) ומאמינים כי לאחר שהגיעו למיצוי עצמי ויציבות כלכלית הם יכולים להעניק לילד שיוולד תנאים טובים יותר נפשית וחומרית כולל הבנה לצרכיו וזמן רב יותר שיוכלו להקדיש לו.

מאידך, יש החושבים שהכשירות להורות בגיל המתקדם מוגבלת יותר – ההורים חרדתיים ומגוננים יותר, לעיתים ההורים מבוגרים ו/או חולים יותר וקשה להם להתרכז בילד וזקוקים לעזרה בעצמם, הילד ירגיש חריג בחייו עם זוג הורים "מבוגר" בסביבה החברתית שלו וכד'.


מהי התשובה לשאלה מתי כדאי ללדת?
לדעתי התשובה היא – כשמוכנים.
למרות הכל אין לעשות מעשה פזיז וגם ההגשמה העצמית ומציאת בן הזוג הנכון חשובים מאד וכמובן ללדת רק כדי ללדת צעירה לא יחזיק מעמד בחיי הזוג.
קיים כמובן הבדל בין משפחות דתיות או חרדיות למשפחות חילוניות: זוגות דתיים או חרדים מתחתנים בגיל צעיר ורואים בילודה חלק מההגשמה העצמית ומתחילים את הילודה בגיל צעיר מאד, לרוב מתחת לגיל 20. רוב הנשים והמשפחות החילוניים מעונינים כיום ב 2-4 ילדים וצריכים להתחשב גם בגיל האישה וגם ובפער הזמנים הרצוי בין הלידות.
אם התנאים קיימים אולי לא כדאי לדחות מסיבות פעוטות בחשיבותן את ההריון אך אם אינם קיימים – בסופו של דבר בהריון של אישה מבוגרת מגיל 35 קיים סיכוי הגדול יותר במעט להזדקקות לרופאי הנשים שילוו את הכניסה להריון וההריון עד להשגת ילד בצורה בטוחה לאישה ולילדה.


אמצעי המניעה המועדפים לזוגות נשואים לפני פריון:
כעיקרון אמצעי המניעה הטוב והיעיל ביותר הוא הגלולה למניעת הריון. יעילותה גבוהה ביותר ואחוז הסיבוכים בנשים ללא הפרעות בקרישת הדם נמוכה ביותר. אין לגלולה למניעת הריון השפעה שלילית על הילודה העתידית! בניגוד לסיפורי האמהות והסבתות על "ההיא שלקחה גלולה ואחר כך היה קשה לה להיכנס להרריון" הרי שפשוט חלק מהנשים שנוטלות גלולות עושות זאת גם בגלל מחזורים ארוכים ווסת לא סדיר. אצל נשים אלו גם אם לא יקחו גלולות יש סיכוי גדול להפרעות פריון וקושי להרות ספונטנית ללא קשר לגלולה. הגלולה רק מתזמנת את הדימום "שלא יפתיע", מפחיתה כאבי מחזור ואת כמות הדימום במחזור עם שיפור האנמיה בנשים אנמיות בגלל מחזורים ארוכים או קשים.

האמצעי השני הוא הקונדום – מגן ממחלות מין ומהריון לא רצוי. יעילותו קטנה משל הגלולה אך אין לו כלל תופעות לוואי והוא גם מגן ממחלות מין. חסרה הספונטניות המתבקשת ביחסים ו"הוא" צריך לעמוד ואז מלבישים ולפעמים הוא יורד בהפסקת הגירוי וכד' – לא הכי נוח אך יעיל ללא סיבוכים.

התקן תוך רחמי יכול לגרום לדלקות אגניות ואי פריון ולכן אינו מומלץ בעדיפות ראשונה לנשים שלא הרו אלא לכאלה שיש להם 2 ילדים ויותר. ההתקן יעיל מאד, מושאר במקום ופועל 5 שנים ללא צורך ב"תחזוקה" מיוחדת.

קיימים אמצעי מניעה אחרים כגון דיאפרגמה, ספוגיות עם קוטל זרע, קוטל זרע בלבד, קונדום נשי, ועוד ועוד שלמעשה מציעים יעילות הרבה יותר קטנה עם סירבול בשימוש ואינם מקובלים.

שיטת המישגל הנסוג או שיטת הימים הבטוחים אינן בטוחות כלל וטובות לזוג שהריון אקראי לא ישבש לו את התוכניות יותר מידי והוא ימשיך אותו עד לסוף הטוב.
בברכה

דר' חיים קריסי
מנהל
פורום "רפואת נשים - גינקולוגיה בשיתוף מרכז רפואי רבין" במסגרת נענע-דוקטורס.
מומחה לרפואת נשים, פריון ומילדות
התמחות על באורוגינקולוגיה ושיקום רצפת האגן בנשים
מחלקת נשים, מרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון.
קליניקה: קהילת סלוניקי 9 תל אביב
לתיאום פגישה 052-2-909109

   

 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by