תצוגת חלון מלא חזרה לפורום חזרה לדף הנוכחי
כותרת ההודעה:   ברכת כהנים
מאת:   אשר קשר
תאריך ההודעה:   18:47 22/11/07

אחד הדברים המהנים והמרגשים ביותר לחזות בהם בהופעות ג`ז, הם החיוכים התכופים המוחלפים בין הנגנים. בניגוד ללהקות רוק זועמות ומתריסות והרכבים קלאסיים מלאי חשיבות (או ההיפך), נגני ג`ז הם בדרך כלל הרבה יותר נינוחים, מפרגנים, אינטואיטיבים ונדיבים ומרבים לחייך האחד אל השני.

בכל הופעת ג`ז, חיוכים כאלה הם עדות ניצחת לעובדה כי בהחלט ניתן לתקשר ללא מילים, להסביר מה רצונך מוזיקלית בלבד, ושחבריך על הבמה יבינו את כוונתך. אין הרבה חיוכים כאלה. כאשר המוזיקאים מכירים היטב האחד את השני החיוכים הרבה יותר תכופים, וכאשר המוזיקאים הם שני אחים ואחות אחת המנגנים יחד מילדות. אז החיוך ממש לא יורד מהשפתיים...גם של הקהל.

לפני כחודשיים החיוכים האלו הופיעו בתדירות הרבה יותר גבוהה מכרגיל, בהופעתם המצויינת של שלושת הכהנים בבית ``אבי-חי`` בירושלים. שלושת הכהנים הם שני אחים ואחות אחת: יובל כהן (34) המנגן בסקסופון סופרן, ענת כהן (32) המנגנת בסקסופון טנור ובקלרינט ואבישי כהן (29) המנגן בחצוצרה. חייכתי יחד עם הכהנים בתקליט הראשון והמקסים שלהם: One```` מ-2004, אבל לחזות בהם בהופעה הייתה חוויה יוצאת דופן, וכמוני הרגישו כל מי שישב בקהל הירושלמי המגוון, המפרגן והמחייך. רבים התקשו למחוק את החיוך גם לאחר המופע ולך תסביר לשוטר משמר הגבול, מדוע אתה מסתובב מחייך ללא סיבה נראית לעין, ליד בית ראש הממשלה ברחוב בלפור, במוצאי שבת.

``בשבילנו כל הזדמנות להפגש ולנגן היא חגיגה``, מנסה ענת לנמק את החיוך, ``ואני חושבת שהקהל מרגיש את זה. בשל הקריירות הנפרדות של כל אחד מאיתנו, נורא חסרה לי החברותא של האחים שלי. אני יודעת שגם הם חשים כך, כי מיד כשאנחנו נפגשים בארץ, אנחנו לוקחים את הכלים שלנו ומנגנים כל מה שבא, בסלון של ההורים``.

לרגל יציאת תקליטם השני, ``Braid``, נפגשתי איתם בבית קפה בשכונת ילדותם, נאות אפקה. (יובל אגב, מתגורר שם כיום עם משפחתו). הגרסאות שלהם להיסטוריה קצת סותרות האחת את השניה, כמו הסגנונות המוזיקליים של כל אחד מהם. אך כמו נגני הג`ז שהם, הם יודעים להשלים האחד את השני בהצלחה מרובה. הסיפור של שלושת הכהנים הוא טלנובלה משפחתית מוזיקלית שמתחילה בתל אביב, וממשיכה דרך במרכז למוזיקה ביפו, תזמורת צה``ל, עוברת לברקלי שבוסטון ומסתיימת לעת עתה בניו יורק, שם ענת ואבישי הם שניים מהכוכבים העולים של סצנת הג`ז העולמית. טלנובלה כדרכה אמנם רצופה מכשולים, טרגדיות, כאב ואכזבות, אבל יש לה סוף טוב ואינסוף הצלחות. את העיטור המוזיקלי לטלנובלה חיברו טובי נגני הג`ז בישראל ובעולם, ואורח הכבוד הוא המנצח: יצחק (זיקו) גרציאני.

``לילד שלך אין עתיד מוזיקלי``, הודיע בזעם המורה למוזיקה בבית הספר היסודי אלחריזי בתל אביב לגברת בלהה כהן. ``ליובל אין את הנתונים, אין רצון וגרוע מכל, הוא גם מפריע לשאר התלמידים``.

``הוא שבר אותי``, נזכר יובל, ``הייתי רק בכיתה ב````. אבל כדי להצדיק את המוניטין שיצא לו, יובל ואבישי בן השלוש נהגו להפריע לענת בת החמש, בשעורי האורגן שלה.
``ניגנת יפה``, אומר לה אבישי באדיבות או בהתנצלות, כאילו לכפר על חטאי העבר, ``אני זוכר, גם בידיים וגם ברגליים``. ``אני לא חושבת``, היא עונה לו, רכונה מעל ספל הקפוצ`ינו שלה, ``לא הגעתי אז לדוושות של האורגן``.

``אבל אז התחלנו לקנא בה``, מספר יובל, ``אני ואבישי רצינו לנגן גם. אבישי היה צעיר מדי, אז אני הלכתי למרכז למוזיקה ביפו, בכדי ללמוד לנגן בתופים``. אבל לא כך חשבו במרכז למוזיקה, שם היה המנהל האמנותי, המוזיקאי אלברט פיאמנטה: ``המרכז למוזיקה היה מן סוג של בקו``ם``, נזכר יובל בצחוק, ``זה לא מה שרצית, אלא מה שהיה באותו הזמן. מה שהיה אז הייתה המנדולינה``.

במהרה נטש יובל את המנדולינה לטובת סקסופון האלט וכך גם עשתה ענת: ``רצינו לנגן בתזמורות ורוב הכלים שם היו כלי נשיפה``. ואבישי? ``אני כמו כל ילד שלישי מפונק``, אומר אבישי, ``ראיתי את כל הכפתורים והמקשים שהיו לאחים שלי על הכלים שלהם, והחלטתי שבשבילי חצוצרה זה מצויין, כי היו לה רק שלושה כפתורים``.

``תמיד הלכנו אחרי יובל``, אומרת ענת, ``היינו ביסודי באלחריזי, אחר כך בחטיבה הלכנו לבית ספר לאמנויות אוליפנט ואז לתיכון תלמה ילין``. ``היינו עורכים חזרות בבית``, נזכר יובל, ``כל אחד בחדר אחר. לפעמים הייתי משתגע כשהייתי שומע את ענת או אבישי עושים טעויות בסיסיות``. ``גם אנחנו שמענו אותו``, צוחק אבישי.

``המורה שלי לחצוצרה היה אברהם פלדר``, ממשיך אבישי, ``והוא דגל בזה שננגן דיקסילנד ומוזיקה יותר מסורתית``. ``זה נורא הגיוני``, מסכים יובל, ``להתחיל לנגן ג`ז היכן שהג`ז התחיל. היום לצערי לא עושים זאת. בתלמה ילין שם אני מלמד, המגמה היא להתחיל בשנות ה-60. לא מתחילים בלואי ארמסטרונג, אלא בצ`רלי פרקר וסוני רולינס, וזו טעות לדעתי.``

``כשהתגייסתי``, ממשיך יובל, ``הגעתי לתזמורת צה``ל ושם זיקו גרציאני פשוט נדלק עלי. לפעמים הוא היה נותן לי להופיע עם הטרומבוניסט רפי מלכיאל (שפועל כיום בניו יורק) בקטעי ג`ז בדואו. אתה יודע כמה מצחיק זה היה להופיע בדואו סקסופון טרומבון בפני חבורה של קשישים באיזה בית אבות. להפתעתנו הם דווקא אהבו אותנו``.
גם בבית הספר למוזיקה ברקלי שבבוסטון הם היו יחד. שלושתם על מלגות אותם קיבלו במבחנים שנערכו כבר בישראל. התקופה בברקלי הייתה נפלאה לשלושתם והם אפילו מצאו עבודה. ``בבוסטון עבדנו שלושתינו בתקופות שונות בתזמורת החתונות של איתן צינורי``, נזכר אבישי, ``כל הישראלים בעצם שלמדו מוזיקה בבוסטון ניגנו אצלו אצלו. הוא היה מתופף שהגיע לבוסטון, התחתן עם אמריקאית והקים תזמורת חתונות``.

יובל שסיים ראשון את חוק לימודיו כמצטיין דיקן, מיהר לניו יורק לנצל את המילגה שקיבל ל``מנהטן סקול אופ מיוזיק``. ``הרגשתי בשמיים``, הוא נזכר, ``זו הייתה מילגה ששווה סכום כסף עצום, סוף סוף הגעתי לניו יורק, מצאתי עבודה והכל היה פתוח בפני, העתיד נראה ורוד``.

הכאבים בצוואר החל מיד כשהגיע לניו יורק. יובל קישר זאת ללחץ של המעבר. ``אני זוכרת שאמרתי לו שהוא חייב לנוח``, אומרת ענת. אולם הכאבים הלכו וגברו. ``לא יכולתי לנגן כלל בשלב מסויים``, נזכר יובל, ``אחר כך גם לא יכולתי לישון בשכיבה, אז הייתי ישן בישיבה או מסתובב לילות שלמים``.
כשהכאבים הפכו להיות קשים מנשוא, הוא הלך לבדיקת MRI, שגילתה כי ליובל יש גידול בעמוד השידרה. ``הדוד שלי שהוא רופא, נכנס לחדרי והעיר אותי``, אומר יובל. ``הוא אמר לי כי הבדיקה לא הייתה טובה. אני זוכר ששאלתי אותו אם אני עומד למות``.

הרופא המנתח, ד``ר פרד אפשטיין, הצליח להסיר את הגידול, אולם הידיים הרגליים של יובל לא תפקדו. לאחר חודש הוא עבר לשיקום בבית החולים תל השומר. ``הייתה שם מישהי``, נזכר יובל, ``שאמרה לי אם ברור לי, שלעולם לא לא אחזור להיות מה שהייתי. הרגשתי כאילו הנחיתו לבנה עצומה על ראשי``.

``לא הבנו בדיוק מה קורה``, מספר אבישי, ``זה היה באמצע הלימודים. הכל היה מאוד מבלבל וסוריאליסטי. אני זוכר שחגגנו ליובל יומהולדת בבית החולים, הנחנו לו את העוגה על הבטן``.

``זו הייתה הפעם הראשונה שהייתי צריכה להחליט דברים בשביל עצמי וכך גם אבישי`` אומרת ענת ומביטה ביובל מעבר לשולחן בחיבה עמוקה. ``עד עתה, יובל הוביל אותנו מילדות בין בתי הספר השונים ובתי הספר למוזיקה, דרך בוסטון וניו יורק... פתאום לראשונה בחיינו אני ואבישי נותרנו לבד. פעם ראשונה שדרכינו התפצלו``.

``ההרגשה שלי הייתה איומה, כי לא יכולתי לנגן יותר``, אומר יובל. ``נרשמתי ללימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, אבל הרגשתי חוסר שייכות מוחלט. בניין המשפטים באוניברסיטת תל אביב קרוב לבית הספר למוזיקה``, הוא נזכר, ``אז נהגתי ללכת לשם, לשבת ליד הפסנתר ולנסות לנגן. לא יכולתי עדיין, וחזרתי לקורס דיני חוזים בבית הספר למשפטים``.

יובל שזכר את דבריה של המרפאה שבישרה לו על קץ הקריירה שלו החליט להאבק. בעזרת סקסופון מיוחד שנבנה בשבילו על ידי המרפאות בעיסוק בבית החולים, הוא ניסה להמשיך לנגן. בזמן שיובל נאבק במוגבלות הוא ממשיך לעבוד כפרקליט, וכמורה למוזיקה בבית הספר תלמה ילין.
לאחר שסיים את לימודיו בברקלי אבישי עובר מיד לניו יורק. ענת מחליטה להשאר בבוסטון. ``קצת פחדתי לנסוע לשם עדיין``, היא מודה, ``ניו יורק נראתה לי נורא מפחידה. את בוסטון כבר הכרתי וניגנתי כאן בכמה הרכבים. ``ניגנתי רק קולטריין``, היא נזכרת בחיוך. ``הייתה שמה דיסק של קולטריין ומנגנת איתו``. בהדרגה ענת החלה להאזין גם לדברים אחרים, בעיקר מוזיקה ברזילאית והיא מצטרפת להרכב בוסטוני של מוזיקה אפרו-קובנית בשם: ``מנגו בלו``, שם ניגנה בין השאר, עם הסקסופוניסט מיגואל זנון.

``הפעם הראשונה שהרגשתי מוכנה לעבור לניו יורק``, אומרת ענת, ``הייתה כאשר ניגנתי עם הרכב ג`ז נשי בשם ``הדיווה ג`ז אורקסטרה``. אז בפעם הראשונה ראיתי שיש מוזיקאיות בטוחות בעצמן שמנגנות בניו יורק ולא חוששות מדבר``. בניו יורק הצטרפה ענת לסצנת המוזיקה הברזילאית, למדה את השפה מספרים וקלטות וכיום היא מדברת פורטוגזית שוטפת. את התקליט הראשון והמקסים שלה ``Place and time`` , ענת הוציאה בשנת 2005.

אבישי שהגיע לניו יורק ניגן במרתף הג`ז ``סמולס`` עם נגנים כמו הבאסיסט עומר אביטל ג`ייסון והפסנתרן ג`ייסון לינדנר. סמולס היה כור היתוך מוזיקלי שמאמצע שנות התשעים הביא עימו צליל חדש ומסקרן לבירת הג`ז העולמי והפך את הצעירים שניגנו שם כמו ברד מלדאו, לכוכבי על. ``אחד ההישגים הגדולים שלי הוא זכיה מקום שלישי בתחרות החצוצרנים על שם תלוניוס מונק`` אומר אבישי, ``שלושת הראשונים הוזמנו אז לבית הלבן, זה היה בתקופה שראש הממשלה היה ביבי נתניהו והממשל האמריקאי התנכר אליו אז הרגשתי כבוד ליצג שם את ישראל``. אבישי שנוגע במוזיקה שלו בז`אנרים שונים, ליווה את הזמרת קרן אן ויסד עם עומר אביטל, הפסנתרן יונתן אבישי והמתופף דניאל פרידמן את הרכב הג`ז המעולה:Third world love . ב-2003 הוא הוציא את תקליט מצויין בשם: Trumpet player.

אין כל ספק כי שנת 2007 היא השנה בה נסגרים כל המעגלים, מתחברים הקשרים והטלנובלה מגיעה לסיומה הטוב. אין כמו התקליט החדש שהוציאו הכהנים: ````Braid (מקלעת של שלושה שרכים), לתאר את גודל ההישג של כל אחד מהם ושל שלושתם יחדיו.

בתחילת השנה מוציא יובל כהן שמתגבר על מגבלותיו הפיזיות, תקליט חדש ונפלא בשם Freedom. ``Freedom מוקדש לרופא שניתח אותי``, אומר יובל, ``ד``ר פרד אפשטיין, שנפטר לפני זמן קצר. אין מישהו שמגיע לו יותר התקליט הזה. כאשר דאגתי מי ישלם עבור הניתוח שלי הוא אמר לי כי אני לא צריך לדאוג וקודם כל שיצילו את חיי``. יובל שמנגן כיום רק בסקסופון סופרן ``כי אני חייב לראות את האצבעות שלי``, עזב את עבודתו בפרקליטות והיום הוא עוסק במוזיקה בלבד. בפברואר הוא הופיע בפסטיבל הג`ז של תל אביב.

אבישי כהן הוציא השנה מלבד דיסק נוסף עם TWL בשם:``The new blues`` גם את החלק השלישי מתוך טרילוגיה בשם: The big rain````, דיסק בשם:``After the big rain`` . החלק ראשון והשני של הטרילוגיה יצאו מאוחר יותר השנה.
ענת כהן חוותה שנה נפלאה אף היא: חברת תקליטים שהקימה לצורך שיווק תקליטה הראשון בשם ANZIC ((ANAT+MUSIC, הפכה השנה לאחת מחברות תקליטי הג`ז החדשות והמפתיעות ביותר בניו יורק.

מנכ``ל החברה בה חתומים מספר מוזיקאים ניו יורקים מעולים, הוא עודד לב ארי, שיחד עם הכהנים למד בתלמה ילין ושירת אף הוא בתזמורת צה``ל. בין הדיסקים המצוינים שיצאו בחברת התקליטים החדשה השנה, היו גם שני הדיסקים החדשים והמשובחים של ענת: Poetica ו-Noir. ענת זכתה השנה בתואר נגנית השנה העולה בג`ז, על פי מגזין הג`ז הנחשב דאון ביט, ובכבוד הרב להיות האישה הראשונה בהיסטוריה, שמנהיגה הרכב במשך שבוע במועדון הג`ז המפורסם בניו יורק הוילג` ואנגארד.

באקט טבעי לגמרי עבורה, בכל הופעה במהלך אותו השבוע היא סיימה בקטע עם שני אחיה האהובים. לפני כשבועיים הופיעה ענת במשך שישה ערבים עם ארבעה מההרכבים בהם היא מנגנת כעת בניו יורק, באחד ממועדוני הג`ז הנחשבים בעיר: ה-``ג`ז סטנדרט``. בערב האחרון הופיעה עם יובל ואבישי במסיבת ההשקה לדיסק החדש שהוציאו: ``Braid``.

``אליקו, לו אנו מקדישים את התקליט היה דוד מאוד אהוב עלינו שנפטר לפני מספר שנים``, אומר אבישי. ``Elegy for elyku`` שכתב יובל, הוא אחד הקטעים היפים בתקליט.

``אני מת על התקליט הזה``, מצהיר יובל, ``אני אוהב גם את One```` כמובן, התקליט הראשון שלנו, אבל זה תקליט הרבה יותר בשל ושלם. ``Braid הוא מאוד אקלקטי``, מוסיפה ענת, ``בנוסף למשפחתיות שישנה גם ב-One כאן יש הרבה עוצמה ואמירה אישית של כולנו``.

``כמו ב``One-, מסכים אבישי, ``גם כאן הסגנונות שונים והמוזיקה היא תוצר של ג`ז קלאסי ומודרני ומוזיקה עברית כמובן``.

בשמיעה ראשונה ושניה, התקליט החדש אכן מזכיר את One בעובדה כי האחים מעבירים את המוטיבים המרכזים של כל קטע מאחד לשני, משפרים ומשכללים אותו על פי דרכו ועל פי סגנונו האישי של כל אחד מהם. איזה אושר צרוף לשמוע את הסטנדרט: It could happen to you`` `` כאשר הוא מנוגן רק על ידם, וללא ליווי.

בקטעים הנוספים דיסק נוהגים הכהנים באותו רוחב לב ואוזן בו נהגו ב-One והם מעניקים חלל רב לנגינה לחבריהם להרכב. מלבד הכהנים מנגנים בתקליט החדש גם אהרון גולדברג בפסנתר, אריק הארלאנד בתופים ועומר אביטל בקונטרבאס. ``עם עומר אביטל אני מנגן כבר מגיל 15``, מספר יובל, ``שנינו למדנו בתלמה ילין והיינו צמודים כל התיכון``.

Braid, תקליטיהם של ענת ויובל כהן וכן תקליטים אחרים בהוצאת Anzic יופצו החל מתחילת אוקטובר על ידי ``הד ארצי``.

``שלושת הכהנים הם כמו המפלצת בירושלים שנורא אהבנו כשהיינו ילדים``, ענת אומרת, ``ראש אחד עם שלושה לשונות``. ``אנחנו אנשים שונים``, אומר יובל, ``אבל מכירים אחד את השני יותר טוב מכל אחד אחר, למרות שכולנו מנהיגי הרכבים אין שום רצון של אף אחד בשלושת הכהנים להתבלט מעל מישהו אחר``. שלושתם מחייכים. חיוך שאומר בעצם הכל.

תמונה מצורפת:
קישור לתמונה

תגובה הדפסת ההודעה דרג את ההודעה

עוד ב- nana10

ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 

nana10 גם ב-

כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by