תצוגת חלון מלא חזרה לפורום חזרה לדף הנוכחי
כותרת ההודעה:   הסבר מקצועי על CLONIDINE -CLONNIRIT קלונידין-קלוניריט
מאת:   חגית תמיד
תאריך ההודעה:   16:30 22/11/03

הסבר מאת: דר` אבי שפירא, פסיכיאטר ואני מפרסמת אותו ברשותו.

CLONIDINE -CLONNIRIT

קלוניריט היא תרופה שעובדת על המערכת האדרנרגית . התרופה בעצם משפיעה על הפרשת הנור- אפינפרין משפרת את התיקשורת בין עצב לעצב במקומות שונים במוח. (נור- אפינפרין הוא נוירוטרנזמיטר וידועים כיום מספר רב של נוירוטרנזמיטורים שהמפורסמים שבהם הם הסרוטונין, אצטיל- קולין, דופמין, נוראדרנלין.
מערכת העצבים האדרנרגית קשורה באפן רחב עם מספר רב של איברים בגוף למשל הלב, הראות,ובלוטות המפרישות הורמונים.
קלונידין גורם לירידה בלחץ דם , אגב יותר במבוגרים מאשר בילדים. הפסקה פתאומית של התרופה במיוחד בעת לקיחת מינון שאינו נמוך (כגון 6 כדורים של 0.025 מ"ג) יכולה לגרום לעליה בלחץ הדם (ריבאונד – לא הריבאונד מריטלין) . ניתן לעלות במינון התרופה באפן הדרגתי עד לקבלת השיפור הקליני.
קלונידין היא תרופה קיצרת טווח – עובדת בערך כ- 4 שעות בילדים ולכן יש ילדים שזקוקים ליטול אותה עד 4 פעמים ביום. אני אישית ברב הילדים נותן אותה 3 פעמים ביום.
בארה"ב קיימת חלופה בשם גואנפצין (טנקס) אשר אינה כה קיצרת טווח וניתן לתת 1-2 ביום.
בארה"ב יש גם קלונידין בצורת מדבקה (SKIN PATCH )-החומר מופרש בהדרגה אולם בגלל רגישות בעור לא משתמשים בה הרבה.
משתמשים בקלונידין למטרת הפחתה בטיקים, יש לה אפקט מסויים בשיפור הקשב אם כי לא כמו השפעת הריטלין, משפר קשיי שינה, מפחית התקפי אלימות.
קלונידין ניתן בשילוב עם תרופות אחרות כגון ריטלין, מייצבי אפקט כגון דפלפט ,טגרטול, טופמקס ותרופות אנטי דכאוניות שונות כגון סרוקסט, ציפרמיל, ציפרלקס ואחרים.
כמובן יש צורך במשנה זהירות, ומעקב רציף וקבוע כשניתנים שילובי תרופות.
תמיד מתחילים במינון נמוך תוך ניטור לחץ הדם והדופק. בהתחלה ניתנת התרופה בערב תוך ניצול האפקט הסדטיבי .(גורם סדציה , עייפות) ובאמת ילדים הסובלים מ-ADHD אשר חלקם סובלים גם מקשיי שינה או שהריטלין גרם לבעיית שינה , יכולים להנות מהקלונידין. בד"כ הילד זקוק ל 2 כדורים של 0.025 מ"ג כחצי שעה לפני השינה. במחקרים שבוצעו בארה"ב נמצא שלאורך 3 שנות טיפול בקלונידין 80% מהילדים עם קשיי שינה השתפרו ביותר. הבעיה שקיימת היא הסבילות TOLERANCE) ) לאפקט הסדטיבי ולכן המינון הממוצע עלה ל 0.15 מ"ג לפני השינה.
קלונידין עלול לגרום גם לאיריטביליות ודיכאון. מ-0.4 מ"ג ומעלה יכול להיגרם בלבול CONFUSION) ) ולכן מומלץ לא להגיע למינונים כאלו אך בהחלט ניתן להגיע למינונים גבוהים כגון 0.3-0.4 מ"ג ביום . רב הילדים יהנו במינונים נמוכים יותר ולא חייבים להגיע למינון הזה.
לאחרונה היה דיווח ש –3 ילדים אשר קיבלו קומבינציה של קלונידין ותרופות אחרות מתו מסיבות בלתי ידועות אולם המומחים שבדקו את המקרים הללו הגיעו למסקנה שככל הנראה לא הקלונידין הוא האשם במותם והיו סיבות אחרות לכך. צריך לזכור שהקלונידין היא תרופה יחסית בטוחה ולא נמצאו תופעות לוואי קשות בשימוש ארוך טווח.
חשוב תמיד לזכור לא להפסיק את התרופה בבת אחת אלא בהדרגה כדי למנוע את תופעת הריבאונד (עליה בלחץ הדם).

 
תגובה הדפסת ההודעה דרג את ההודעה
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by