תצוגת חלון מלא חזרה לפורום חזרה לדף הנוכחי
כותרת ההודעה:   כמה מילים על "קושט אמרי אמת", "שכיות חמדה"; ו"עלי כותרת"
מאת:   אבי בועז
תאריך ההודעה:   19:22 20/03/03

קושט אמרי אמת
=============

תמיד חשבתי כי הביטוי הוא "קושט דברי אמת", אך בספר משלי (כב 21) כתוב: "לְהוֹדִיעֲךָ קֹשְׁטְ, אִמְרֵי אֱמֶת; לְהָשִׁיב אֲמָרִים אֱמֶת לְשֹׁלְחֶיךָ.". ובכן, קושט אמרי אמת - ולא דברי אמת.

אבן-שושן, רב-מילים,פירוש הרטום ("קאסוטו") כותבים כי קושט זה אמת, אמת לאמיתה, אמת צרופה, יושר. המלבי"ם טוען כי יש הבדל בין קושט לבין אמת, אבל לא הבנתי את טענתו.

לפי אבן-שושן, הניקוד הוא קוֹשְטְ או קוֹשֶט. יש שם קוֹשְטְ נוסף (אחד ממיני הבושם, ששימשו לקטורת; אננס), אך נראה לי שאין קשר בין זה לבין המשמעות שלעיל.

אפשר אולי להסתפק ב"אִמרֵי אמת" (או ב"דִברֵי אמת"), אך "קושט אמרי אמת" עושה יותר רושם - גם מבחינת תוקף הדברים, וגם מבחינת הידע הלשוני שמפגין המשתמש בביטוי זה.

שכיות חמדה
==========
ניסיתי ליצור קשר בין ביטוי זה לבין הביטוי הקודם, אך לא הצלחתי. יכולתי אמנם לכתוב, שהביטוי "קושט אמרי אמת" או משכיות החמדה של לשוננו, אך מובן שזה היה מלאכותי.

בסך-הכל, ניסיתי להבין את משמעות הביטוי "שְֹכִיוֹת חמדה", והתברר לי כי המילה הראשונה לא כל-כך מופיעה בנפרד, וכנראה גם לא ידוע הפירוש שלה.

עלי כותרת
=========
ביטוי זה נדון כבר, כנראה, בפורום זה, אך נדמה לי כי יש תקלה בארכיון הפורומים. מכל-מקום, היתה פעם תוכנית טלוויזיה - בהנחיית ירון לונדון - שנקראה בשם "עלי כותרת", והכוונה היתה כנראה ל"על כותרת".

יש כאלה (אני, למשל) הקוראים רק כותרות עיתונים; ויש הקוראים רק כותרות של הודעות בפורומים. ויש, כמובן, גם וגם (נכון, אני - למשל).

 
תגובה הדפסת ההודעה דרג את ההודעה
 
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה  אמבוש  דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by