תצוגת חלון מלא חזרה לפורום חזרה לדף הנוכחי
כותרת ההודעה:   כמה מילים על "קושט אמרי אמת", "שכיות חמדה"; ו"עלי כותרת"
מאת:   אבי בועז
תאריך ההודעה:   19:22 20/03/03

קושט אמרי אמת
=============

תמיד חשבתי כי הביטוי הוא "קושט דברי אמת", אך בספר משלי (כב 21) כתוב: "לְהוֹדִיעֲךָ קֹשְׁטְ, אִמְרֵי אֱמֶת; לְהָשִׁיב אֲמָרִים אֱמֶת לְשֹׁלְחֶיךָ.". ובכן, קושט אמרי אמת - ולא דברי אמת.

אבן-שושן, רב-מילים,פירוש הרטום ("קאסוטו") כותבים כי קושט זה אמת, אמת לאמיתה, אמת צרופה, יושר. המלבי"ם טוען כי יש הבדל בין קושט לבין אמת, אבל לא הבנתי את טענתו.

לפי אבן-שושן, הניקוד הוא קוֹשְטְ או קוֹשֶט. יש שם קוֹשְטְ נוסף (אחד ממיני הבושם, ששימשו לקטורת; אננס), אך נראה לי שאין קשר בין זה לבין המשמעות שלעיל.

אפשר אולי להסתפק ב"אִמרֵי אמת" (או ב"דִברֵי אמת"), אך "קושט אמרי אמת" עושה יותר רושם - גם מבחינת תוקף הדברים, וגם מבחינת הידע הלשוני שמפגין המשתמש בביטוי זה.

שכיות חמדה
==========
ניסיתי ליצור קשר בין ביטוי זה לבין הביטוי הקודם, אך לא הצלחתי. יכולתי אמנם לכתוב, שהביטוי "קושט אמרי אמת" או משכיות החמדה של לשוננו, אך מובן שזה היה מלאכותי.

בסך-הכל, ניסיתי להבין את משמעות הביטוי "שְֹכִיוֹת חמדה", והתברר לי כי המילה הראשונה לא כל-כך מופיעה בנפרד, וכנראה גם לא ידוע הפירוש שלה.

עלי כותרת
=========
ביטוי זה נדון כבר, כנראה, בפורום זה, אך נדמה לי כי יש תקלה בארכיון הפורומים. מכל-מקום, היתה פעם תוכנית טלוויזיה - בהנחיית ירון לונדון - שנקראה בשם "עלי כותרת", והכוונה היתה כנראה ל"על כותרת".

יש כאלה (אני, למשל) הקוראים רק כותרות עיתונים; ויש הקוראים רק כותרות של הודעות בפורומים. ויש, כמובן, גם וגם (נכון, אני - למשל).

תגובה הדפסת ההודעה דרג את ההודעה

כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by