תצוגת חלון מלא חזרה לפורום חזרה לדף הנוכחי
כותרת ההודעה:   פניות שמאלה
מאת:   רמי-18
תאריך ההודעה:   20:57 15/03/05


הפניה שמאלה למעשה היא הבעיתית ביותר ויוצרת את נקודות הקונפליקטים הגדולים והמסוכנים ביותר בצומת, לכן בבואנו לבצע פניה שמאלה עלינו להכיר את הוראת החוק ולדעת כיצד להתמקם בכביש היציאה וכיצד להיכנס לכביש האחר.על-מנת לבצע נכון עלינו לזהות תחילה את הכביש בו אנו נוסעים על-מנת לדעת היכן להתמקם לפניה וכמו-כן עלינו לזהות את הכביש אליו אנו עומדים להיכנס על-מנת לפנות על-פי חוק כאשר העקרון הוא להקטין את שטח הקונפליקטים וזמן השהייה בצומת, לכן גם המחוקק קבע לנו במדוייק כיצד עלינו להתמקם בפניה וכיצד להיכנס לכביש האחר.על-מנת להבין את הענין יותר לעומק נסביר את הוראת החוק ונעזר בשרטוטים להמחשת הפניה.

הדגש - בפניות שמאלה עליך לזכור את הכללים הבאים :

א. זהה את הכביש בו אתה נוסע על-מנת להתמקם על-פי חוק, זהה את הכביש אליו אתה עומד להיכנס על-מנת לפנות על-פי חוק.

ב. העקרון בפניות שמאלה הוא משמאל ככל שניתן ולשמאל ככל שניתן ובתנאי שלא תיכנס לתנועה נגדית.

ג. הקפד לתת זכות קדימה כנדרש בחוק (ראה מתן זכות קדימה לגבי פניה שמאלה).


על-מנת להבין את החוק, נחלק את הפניה לשניים: האחד - כביש היציאה ובו למעשה אתה נוסע ורוצה לפנות. השני - הוא למעשה כביש הכניסה מאחר ואתה עומד להיכנס אליו.


י צ י א ה

בדרך חד-סיטרית - מהנתיב השמאלי ביותר.

בדרך מחולקת על ידי שטח הפרדה או שדרה - מהנתיב השמאלי ביותר, מאחר והם מחלקים את הדרך ויוצרים כבישים חד-סיטריים מכל כיוון.

בדרך דו-סיטרית בעלת נתיב אחד לכל כיוון נסיעה - סמוך למרכז הכביש ובתנאי שלא תפריע לתנועה ממול. הקפד לא לעבור את אמצע הכביש על-מנת לא להיכנס לתנועה הנגדית, ליד אמצע הכביש הוא המקום השמאלי ביותר שאתה יכול לעמוד מבלי להיכנס לתנועה נגדית, אבל באם אתה נוסע בדרך שהיא לא כל כך רחבה ומופיע מולך אוטובוס, משאית או רכב גדול אחר, הרי שעליך לעמוד יותר בימין על-מנת שלא תפריע לו לנסוע בביטחה.

בדרך דו-סיטרית בעלת שני נתיבים או יותר מכיוון נסיעתך - מהנתיב השמאלי ביותר שבכיוון נסיעתך, זהה את מספר הנתיבים והתמקם בשמאלי ביותר שבכיוון נסיעתך, זכור - אל תיכנס לנתיב של התנועה ממול.

בדרך דו-סיטרית בעלת שלושה, חמישה או שבעה נתיבים - מהנתיב המרכזי אשר מיועד לפניות שמאלה ועקיפות בלבד, זכור - מדובר על דרך דו-סיטרית שיש בה נתיבים אי-זוגיים (7,5,3) בלבד.כ נ י ס ה

לדרך חד-סיטרית - היכנס לנתיב השמאלי ביותר.

הדגש - דרך חד-סיטרית אתה מזהה על-פי תמרור מס` 83 בלוח התמרורים, או באם יש לך דרך מחולקת ע"י אי-תנועה או שדרה שמחלקים דרכים ויוצרים כבישים חד-סיטריים משני צידי הדרך, לגבי התמרור יכול שהוא יהיה מוצב בימין או בשמאל בכניסה, הקפד לזהות אותו ולפנות על-פי חוק.

שדרה, שטח הפרדה - היכנס לנתיב השמאלי ביותר, מאחר והם נחשבים לכבישים חד-סיטריים.

לדרך דו-סיטרית בעלת נתיב אחד לכל כיוון נסיעה - ניכנס בקשת רחבה לימין.

לדרך דו-סיטרית בעלת שני נתיבים או יותר לכל כיוון נסיעה - עלינו להיכנס לנתיב השמאלי ביותר שבאותו כיוון נסיעה. זהה היטב את הנתיב השמאלי ביותר שבכיוון נסיעתך ואל תיכנס לתנועה נגדית.

הדגש - סומן קו הפרדה רצוף - פנה סמוך אליו. תפקידו להפריד בין תנועות הדו-סיטריות.

לדרך דו-סיטרית בעלת שלושה נתיבים - עלינו להיכנס בקשת רחבה לימין. כשיש שלושה נתיבים בדרך דו-סיטרית הנתיב המרכזי מיועד אך ורק לעקיפות ופניות שמאלה, לכן היזהר לא להיכנס אליו ובצע קשת רחבה לימין.

בדרך דו-סיטרית בעלת חמישיה או שבעה נתיבים - עליך להיכנס לנתיב השמאלי ביותר שבאותו כיוון נסיעתך, היזהר לבל תטעה ותיכנס לנתיב מרכזי המיועד לעקיפות ופניות שמאלה בלבד.הערה - הקפד לזהות את התמרורים והסימונים לגבי זיהוי הדרך וביצוע הפניה על-פי חוק מכביש היציאה לכביש הכניסה, כמו-כן הקפד למלא הוראת כל דין.בפניה שמאלה עליך לתת זכות קדימה לרכב הבא מולך ולרכב מימינך, זולת אם סומן אחרת, כלומר אם נצא מגדר הנחה שלא מופיע לך תמרור של מתן זכות קדימה, הרי בכל מקרה עליך לתת זכות קדימה לרכב הבא ממול ולרכב מימין, אולם למה הכוונה בחוק "זולת אם סומן אחרת"? באם לרכב שבא מולך ומימינך מוצב לשניהם תמרור (משולש הפוך או עצור) הרי שבמצב זה זכות הקדימה שלך היא, אל תשכח שתמרורי זכות קדימה יש להם צורה מיוחדת והם מוצבים בצורה אלכסונית קצת לכן אתה יכול לזהותם (גם מאחור) על-פי צורתם, מכל כיוון הגעה לצומת.אל תשכח את הכלל: זכות קדימה מקבלים ולא לוקחים.


[לקוח מ- `הנהיגה הנכונה-גביאל` © ]

ובאתר שלהלן ישנן תמונות להמחשת העיניין:
http://www.gabriel.el-net.co.il/22.htm


בהצלחה!

רמי.

 
תגובה הדפסת ההודעה דרג את ההודעה
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by